Premier wyznaczył datę wyborów samorządowych na 21 października 2018. Zachęcam, żeby nie zbagatelizować tej daty, bo wybór dokonany tego dnia przesądzi o naszej lokalnej przyszłości na kolejne 5 lat. Zdecydujmy o swojej przyszłości i dokonajmy najlepszego wyboru.
Z dniem zarządzenia wyborów samorządowych oficjalnie rozpoczyna się kampania wyborcza. Wprawdzie część kandydatów na samorządowe stanowiska wykonawcze już od miesięcy prowadziła kampanię, ale – w myśl Kodeksu Wyborczego – czyniła to nielegalnie. Szczególnie osoby, które obecnie zajmują stanowiska w urzędach z łatwością i bez skrupułów wykorzystują swoją pozycję i społeczne pieniądze na lansowanie się.
W tym sezonie nie brakuje nam wiejskich zebrań, gminnych imprez, potańcówek, koncertów, a na zdjęciach w lokalnej Gazecie Babickiej (wydawanej za pieniądze mieszkańców) ciągle te same osoby. Plebiscyt na najbardziej fotografowaną twarz w gminie wygrywa obecnie Zastępca Wójta Pan Marcin Zając, ale czy te zabiegi promocji i modne ubranie wystarczą by wygrać wybory? Fakt, że Pan Marcin Zając najchętniej fotografuje się na tle nowej szkoły w Zielonkach Parceli może przypomnieć mieszkańcom, że obecna władza gminy nosiła się z zamiarem przekazania tegoż budynku (koszt budowy przekroczył znacznie planowane 56 milionów złotych) w ręce prywatne. Tylko duży opór społeczny powstrzymał ich od wydzierżawienia nowiutkiego budynku szkoły na 10 lat.
W tym roku w styczniu wprowadzono nowelizację Kodeksu Wyborczego. Jedną z najgłośniejszych zmian jest dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Osoby, które w danej gminie zostały uprzednio dwukrotnie wybrane na to stanowisko, nie będą miały prawa wybieralności w tej gminie w kolejnych wyborach. Dlaczego to jest ważne? Właśnie dlatego, że długoletnie rządzenie psuje ludzi. Przestają liczyć się z realnymi potrzebami mieszkańców, stają się wyniośli i zaczynają wierzyć, że oni sami wiedzą lepiej co ludziom jest potrzebne. Długoletnia włada sprzyja też tworzeniu się niejasnych układów, obsadzaniu urzędów swoimi ludźmi, a nawet może doprowadzić do korupcji. Można zaobserwować w Polsce wiele gmin, gdzie po latach rządzenia tych samych ludzi powstała samozwańcza elita lokalnych urzędników i biznesmenów, która czuje się bezkarna niczym kiedyś magnaci i szlachta.
Zakaz kandydowania na trzecią kadencję będzie stosowany od najbliższych wyborów (prawo nie działa wstecz), zatem jego pełne zastosowanie nastąpi dopiero w 2028 r., kiedy upłyną – obecnie przedłużane do 5 lat – dwie kadencje samorządowe. Ale wyborcy mogą to prawo wprowadzić już w tym roku: po prostu wystarczy wybrać nowe władze.
W naszej gminie też od wielu lat rządzą ci sami ludzie. Wójt Pan Krzysztof Turek, Zastępca Wójta Pan Marcin Zając i Przewodniczący Rady Gminy Pan Henryk Kuncewicz, mają dużą moc sprawczą w gminie. Są w stanie zablokować każdą inicjatywę społeczną, ale też przeforsować prawie wszystko co im wydaje się za słuszne dla gminy. Jako Przewodnicząca Rady Rodziców dowiedziałam się jak działa lokalny samorząd w praktyce: jak niewiele może zdziałać poszczególny radny, a jak dużo zależy od wójta gminy i jego bliskich współpracowników. Nie kwestionuję, że wymienieni włodarze naszej gminy zrobili dużo przez ostatnie lata. Tak, mają się czym chwalić, ale czy na pewno nie można było zrobić tego lepiej? Czy nie za dużo płacimy za śmieci, za wodę, za ścieki? Czy jest jakaś gmina wiejska, w której mieszkańcy płacą więcej? Czy inni na ich miejscu nie zrobiliby tego inaczej, byliby bardziej skuteczni lub po prostu wyrozumiali dla mieszkańców? Tego się nie dowiemy jeśli na kolejne długie lata oddamy gminę tym samym władzom. Warto rozejrzeć się wśród kandydatów, których niedługo poznamy i wybrać kogoś spoza kręgu „ludzi nie do ruszenia”.
Tej jesieni w Polsce wybierzemy 1547 wójtów, 823 burmistrzów i 107 prezydentów miast oraz 39 256 radnych gmin. Nie licząc jeszcze radnych do powiatów i sejmików wojewódzkich, którzy też odgrywają ważną rolę w naszej rzeczywistości, ponieważ decydują o komunikacji, stanie ważnych dróg dojazdowych (drogi wojewódzkie: Warszawska, Sikorskiego, Okulickiego, Sobieskiego; drogi powiatowe: Akacjowa, Mościckiego, Sienkiewicza, Izabelińska, Ogrodnicza, Południowa, Poprzeczna, Spacerowa, Kwiatowa, Szkolna, Kosmowska). Ponadto decydują o funkcjonowaniu ponadpodstawowej edukacji publicznej, ochronie zdrowia, pomocy społecznej, prowadzeniu (lub nie) polityki prorodzinnej, wspieraniu osób niepełnosprawnych, ochronie dóbr kultury i środowiska, promują turystykę, przeciwdziałają bezrobociu oraz aktywizują lokalny rynek pracy. To kogo wybierzemy do powiatu, czy województwa też nie jest bez znaczenia. Warto wybrać kogoś kto nie ukrywa swoich poglądów politycznych (np. startując z komitetu wyborczego o niezidentyfikowanej nazwie), bo w powiecie i w województwie zupełne odcinanie się od „dużej polityki” jest fikcją.
Nie przegapmy ważnych dla naszej lokalnej społeczności dat:
- do 06.10.2018 osoby niepełnosprawne mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego
- do 16.10.2018 można złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy stałego zamieszkania (tylko wtedy gdy nie chce się głosować w miejscu zameldowania)
- a 21.10.2018 w godzinach 7:00-21:00 odbędzie się głosowanie.
Źródło: www.samorzad.pap.pl
Link: http://www.babice.waw.pl/goniec/goniec_babicki_8_2018.pdf