Dlaczego Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna znika z mapy naszej gminy?

Moja pierwsza kadencja Radnej Powiatu dobiega końca. Podczas jej trwania poświęciłam dużo uwagi i czasu Zespołowi Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, a w szczególności starałam się przez moje działania poprawić sytuację lokalową Poradni działającej na terenie Gminy Stare Babice.

Jak wykazała przeprowadzona w 2021 roku kontrola Komisji Rewizyjnej (której jestem członkiem) Poradnia w Bliznem Jasińskiego przy ul. Kopernika 10 zajmuje ok. 125m2 w części budynku starej szkoły podstawowej. Pokój dyrektora, sekretariat oraz 4 pomieszczenia terapeutyczno-diagnostyczne są udostępniane przez Gminę Stare Babice i wymagają gruntownego remontu. Elewacja budynku jest w złym stanie, okna są niezabezpieczone kratami, nie ma przystosowania dla osób niepełnosprawnych. Stwierdzono brak wentylacji w gabinetach, które nie zapewniają poufności rozmów (słychać je na korytarzu). Stan oświetlenia wymaga częstych napraw, ponieważ zawodzi stara instalacja elektryczna. Pomieszczenia sanitarne wymagają remontu (stare nieestetyczne kabiny), jak również instalacja wodno-kanalizacyjna (odór z kanalizacji). W złym stanie są również podłogi. Powyższe uwagi można też znaleźć w Protokołach z kontroli bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z poradni, z którymi zapoznała się komisja.

Tragiczne warunki lokalowe przekładają się na jakość prowadzonych usług, ale też uniemożliwiają utrzymanie pracowników oraz zatrudnienie nowych specjalistów. Nikt nie chce pracować w takich warunkach. Konsekwencją niewystarczającej ilości zatrudnionych specjalistów są wydłużające się z roku na rok listy oczekujących na diagnozę dzieci.

Zdając sobie sprawę z opłakanej sytuacji lokalowej Poradni w Bliznem, wielokrotnie zabierałam głos w tej sprawie podczas obrad Komisji Budżetu, Komisji Oświaty oraz na sesjach Rady Powiatu. Pisałam wnioski o zabezpieczenie środków w budżecie na wynajem nowego lokalu na terenie Gminy Stare Babice i niezwłoczne przeniesienie Poradni, jak również zwracałam się do Przewodniczącego Rady w celu pozyskania miejsca i rozpoczęcia budowy nowego budynku z przeznaczeniem na Poradnię. Wójt Gminy nawet zaproponował dwie działki budowlane  zlokalizowane w Starych Babicach (do wyboru).

Niestety im bardziej naciskałam na poprawienie tragicznych warunków lokalowych, tym częściej otrzymywałam informację od Starosty Powiatu Pana Jana Żychlińskiego, że powiat ustawowo jest zobowiązany do prowadzenia tylko jednej poradni i nie ma takiej konieczności, żeby w każdej gminie była Poradnia. Różnie można to rozumieć, ale dla mnie stało się jasne, że nie tylko nie ma obowiązku, ale też i dobrej woli ze strony Pana Starosty, żeby zagwarantować dostęp do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej na terenie gminy Stare Babice. Ewentualne zamknięcie poradni w Bliznem z powodów lokalowych mogło oznaczać tylko jedno – konieczność, diagnozowania dzieci z naszej gminy i korzystania z terapii  w głównej siedzibie Zespołu Poradni, która mieści się w Błoniu. Prawdopodobnie według Pana Jana Żychlińskiego, byłoby to wystarczające, bo przecież wypełniłoby obowiązek jaki nakłada na niego Prawo oświatowe.

Obecnie w skład Zespołu Poradni wchodzą 3 prowadzone przez jednego Dyrektora i powiązane ze sobą poradnie: w Błoniu, w Dziekanowie Leśnym oraz w Bliznem Jasińskiego, z których każda posiada swój Statut opisujący organizację i teren działania poradni. Dodatkowo w szkole podstawowej w Ożarowie Mazowieckim są wydzielone dwa pomieszczenia na działalność poradni z Błonia. Potencjalnymi klientami są dzieci i młodzież w wieku od 0 do 19 roku życia. Poradnie swoją działalnością obejmują przedszkola i szkoły podstawowe zarówno publiczne jak i niepubliczne oraz szkoły średnie na terenie powiatu. Uczniowie, którzy ukończywszy szkołę podstawową podejmują naukę poza powiatem warszawskim zachodnim przechodzą pod opiekę poradni współpracującej z tą szkołą. Szacunkowo liczba dzieci w rejonie poradni w Błoniu to ok. 12 000, w rejonie poradni w Dziekanowie Leśnym to ok. 6 500, a w Bliznem to ok. 5 000.

Komisja Rewizyjna po kontroli zwróciła się do Zarządu Powiatu z wnioskiem o niezwłoczne pozyskanie na własność lub wynajęcie innego lokalu, o wyższym standardzie i większej powierzchni, na potrzeby poradni na terenie Gminy Stare Babice, ale niestety Zarząd Powiatu nie zastosował się ani do zaleceń Komisji, ani do moich indywidualnie składanych wniosków. Ostatecznie Pan Starosta zdecydował się na współpracę z Gminą Ożarów i pozyskanie lokalu, do którego w październiku tego roku, planuje się przeniesienie poradni z Bliznego.

Nie jestem zadowolona z zaistniałej sytuacji, ale w mojej ocenie, nie było wystarczającej woli politycznej ze strony Zarządu Powiatu, żeby porozumieć się w tej sprawie z Wójtem Gminy Stare Babice i skutecznie znaleźć nową lokalizację dla Poradni. Uważam jednak, że w zaistniałej sytuacji lepsze dla naszych mieszkańców będzie dojeżdżanie do nowej Poradni w Ożarowie, niż korzystanie  z głównej siedziby w Błoniu, do którego od nas nie ma żadnego połączenia komunikacją publiczną. Optymizmem napawa fakt, że ostatnio Starosta pozyskał działkę na cele oświatowe zlokalizowaną w Zielonkach Parceli, która może być wykorzystana na budowę szkoły średniej i Poradni. Liczę na to, że najbliższe wybory samorządowe zmienią obecne układy i zależności polityczne (dla przypomnienia obecnie w Powiecie rządzi koalicja Platformy Obywatelskiej i Forum Samorządowego) i powstanie nowego budynku dla Poradni będzie mogło się urzeczywistnić, a nie pozostać tylko kolejną niespełnioną obietnicą przedwyborczą.

 

Marzena Pawłowicz

Radna Powiatu Warszawskiego Zachodniego