RAJD POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Chcąc w wyjątkowy sposób uczcić pamięć bohaterów warto wziąć udział w wydarzeniu, które daje możliwość poczuć chociaż namiastkę tego co przeżywali młodzi powstańcy. Proponuję, żeby w zimowy, chłodny, a czasem nawet śnieżny dzień, wyjść z ciepłego domu… do lasu, maszerować wraz z innymi, śpiewać pieśni patriotyczne… i być myślami z tymi, co oddali swoje życie za Polskę.

Rajd Powstania Styczniowego w Budzie Zaborowskiej (Zaborowie Leśnym) przy Mogile Powstańców 1863 to cykliczna impreza plenerowa, która jest organizowana przez lokalne środowiska patriotyczne działające na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Rajd odbywa się na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, w styczniu, bez względu na pogodę i zawsze w sobotę w terminie zbliżonym do daty rocznicy wybuchu powstania. W rajdzie udział biorą całe rodziny, seniorzy, młodzież, harcerze, wojsko, strażacy oraz grupy rekonstrukcyjne.

Inicjatorami idei Rajdu była poseł Anita Czerwińska oraz warszawski Klub Gazety Polskiej. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku. Początkowo uroczystości gromadziły jedynie garstkę przyjaciół i znajomych, jednak z biegiem lat przekształciły się w lokalne święto patriotyzmu. Ideą rajdu było i jest propagowanie pamięci o naszych bohaterach poległych w Powstaniu Styczniowym, ze szczególnym uwzględnieniem bitwy pod Budą Zaborowską, gdzie według różnych danych poległo od 25 do 72 powstańców. Rajd pieszy rusza z Truskawia a jego finałem jest Msza Święta i Apel Poległych przy Mogile Powstańców Styczniowych z oddziału „Dzieci Warszawy” mjr. Walerego Remiszewskiego.

Jak co roku również w styczniu 2023 odbył się Rajd Powstania Styczniowego. Tym razem były to uroczystości upamiętniające 160. rocznicę wybuchu zrywu niepodległościowego.

Uczestnicy marszu spotkali się o godzinie 10:00 w Truskawiu przed wejściem do Kampinoskiego Parku Narodowego. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki reklamowe z logo partnera rajdu Biura „Niepodległa”. Ze zgromadzonymi przed wymarszem spotkał się premier Mateusz Morawiecki i wygłosił krótkie przemówienie. Premier złożył podziękowania organizatorom uroczystości za pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Styczniowym i jego poległych bohaterach. W rajdzie wziął także udział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, którego prapradziadek, Józef Gliński, zginął w bitwie pod Budą Zaborowską. Grupę poprowadziła poseł i wiceminister rodziny Anita Czerwińska. Uczestnicy przeszli do Mogiły Powstańców Styczniowych z oddziału „Dzieci Warszawy” mjr. Walerego Remiszewskiego w Zaborowie Leśnym. Przy mogile została odprawiona Msza Św., w której wzięły udział  m.in. delegacje wraz z pocztami sztandarowymi z lokalnych OSP, Dyrekcja KPN, Jednostka Strzelecka 1863 z Uniecka. Po Mszy Św. odczytany został Apel Pamięci oraz złożone zostały wieńce i kwiaty. Całość uświetnili muzycy: trębacz, perkusista oraz zespół wokalny z akompaniamentem gitar.

Po oficjalnych uroczystościach na polanie na uczestników czekał ciepły poczęstunek (ponad 80 litrów zupy, ciepła herbata, kiełbaski), wystawa artefaktów z okresu Powstania Styczniowego zorganizowana przez Jednostkę Strzelecką 1863 Unieck oraz pokaz sztuki kowalskiej – publiczne wykucie kosy bojowej przez Pana Marka Banasiaka (żywa lekcja historii). Nie zabrakło wspólnego śpiewania pieśni powstańczych przy ognisku oraz historycznej gawędy przygotowanej przez dr Krzysztofa Jabłonkę.

W uroczystościach upamiętniających pamięć powstańców wzięło udział ok. 200 osób. Partnerem rajdu było Biuro Niepodległa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomimo styczniowego chłodu i opadów śniegu wszyscy uczestnicy byli zadowoleni i zapowiadali swoją obecność w kolejnych edycjach wydarzenia.

Marzena Pawłowicz

Radna Powiatu Warszawskiego Zachodniego

Prezes Stowarzyszenia Ruch Smorządowy Wspólny Głos