Kończy się moja pierwsza kadencja w Radzie Powiatu. Dzięki Państwa głosom w 2018 r. uzyskałam mandat Radnej i był to dla mnie nie tylko zaszczyt, ale też wyzwanie. Dziś nie mam wątpliwości, że dołożyłam wszelkich starań, żeby nie zawieść zaufania jakim obdarzyli mnie mieszkańcy naszej Gminy Stare Babice.
Te pięć lat minęło bardzo szybko i pracowicie, bo oprócz obowiązków rodzinnych i zawodowych byłam bardzo zaangażowana w działalność na rzecz mieszkańców powiatu. Jako radna pracowałam, aż w trzech trudnych komisjach: „Komisji Budżetu i Promocji”, „Komisji Skarg, Wniosków i Petycji” oraz w „Komisji Rewizyjnej”. Ta ostatnia umożliwiła mi szczegółowe poznanie działalności jednostek podległych Zarządowi Powiatu, a także dała wpływ na poprawę ich funkcjonowania i rozwój. Kontrolowałam między innymi Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, Zespoły Szkół Ponadpodstawowych w Błoniu i Ożarowie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lesznie, Wydziały Architektury i Promocji oraz Domy Pomocy Społecznej.
Trzeba przyznać, że powiat się rozwija i pomimo pandemii oraz traumatycznego doświadczenia jakim była napaść Rosji na Ukrainę i lawina uchodźców szukających schronienia w naszych domach – „daliśmy radę”, głównie dzięki pozyskanym różnego rodzaju subwencjom z budżetu państwa, dotacjom celowym, Rządowym Funduszom oraz Tarczom Antykryzysowym, które stanowiły znaczną część dochodów. Budżet powiatu w ostatnich latach znacznie wzrósł i obecnie plan dochodów na rok 2024 wynosi ponad 270 milionów złotych. Powiat może się pochwalić licznymi inwestycjami drogowymi, remontami szkół, budynków urzędowych, ale najważniejsza i największa inwestycja to wybudowanie od podstaw nowoczesnego Hospicjum w Bramkach.
Moja dotychczasowa działalność w Radzie to głównie kontrola wydatków i zarządzania finansami powiatu, ale nigdy nie byłam tzw. „opozycją totalną”. Kontrolując obecny Zarząd starałam się nie blokować inwestycji, które zmieniają nasze lokalne otoczenie i ułatwiają życie. Ponieważ bardzo leży mi na sercu dobro dzieci i młodzieży, zdrowie oraz wychowanie i kształcenie, dlatego w swojej pracy skupiałam się na poprawie sytuacji lokalowej Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych oraz szkół, których organem prowadzącym jest powiat. Wielokrotnie, na prośbę mieszkańców interweniowałam w takich sprawach jak: zanieczyszczenie środowiska, odrolnienia, decyzje o rozbiórce, refundacja kosztów utrzymania uchodźców w Ukrainy, długie oczekiwanie na diagnozę dzieci.
Jestem Prezesem Zarządu stowarzyszenia „Ruch Samorządowy Wspólny Głos” z siedzibą w Laskach, jak również jednym z jego założycieli. Celem stowarzyszenia jest aktywizacja i integracja lokalnych wspólnot, a w szczególności umacnianie tożsamości narodowej, kulturowej i historycznej w oparciu o wartości chrześcijańskie oraz wspieranie i inicjowanie działań mających na celu krzewienie kultury, historii, tradycji oraz folkloru ojczystego. Stowarzyszenie założyła w 2022 r. grupa wcześniej niezrzeszonych, ale współpracujących ze sobą i szanujących podobne wartości mieszkańców naszego powiatu. Przez ten krótki okres stowarzyszenie pozyskało środki zewnętrzne i zorganizowało lub współorganizowało kilka bardzo udanych wydarzeń takich jak koncerty z wykładem historycznym „Przy muzyce o historii” w Centrum Misji Afrykańskich w Borzecinie Dużym i w Hali Sportowej w Kampinosie, coroczne zimowe Rajdy Powstania Styczniowego z polową Mszą Świętą przy Mogile Powstańców w Zaborowie Leśnym, pokazy filmów historycznych i promocje książek w Starych Babicach. Parafianom Lasek pomogliśmy zorganizować zbiórkę funduszy na nowy obraz „Jezusa Miłosiernego”.
Wielkim sukcesem stowarzyszenia była zorganizowana w Liceum im. bł. ks. R. Archutowskiego w Warszawie debata historyczna w stylu oksfordzkim pt. „Wdzięczni Bohaterom. Debata o Niepodległości”, dofinansowana przez Ministra Obrony Narodowej. W debacie wzięli udział między innymi uczniowie z naszych szkół podstawowych, a zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Starych Babicach, wyprzedając niewielką ilością punktów drużynę ze Szkoły Podstawowej z Zielonek Parceli. Ze wzruszeniem obserwowałam dyskusję młodzieży o przyczynach, przebiegu i skutkach Powstania Styczniowego. Młodzież skorzystała też w wykładu historycznego i otrzymała wydane przez stowarzyszenie broszury pamiątkowe, a także cenne nagrody za udział.
Od kilku lat, w okresie Świąt Bożego Narodzenia, wraz ze wspaniałymi sąsiadami, tworzącymi nieformalną, międzypokoleniową grupę „Kolędnicy z okolicy” z radością podtrzymuję piękną, polską tradycję wspólnego kolędowania. Występujemy i organizujemy spotkania w kościołach, szkołach oraz domach opieki.
Jestem bezpartyjna, gdyż pomimo moich sympatii politycznych (które każdy przecież ma) pragnę zachować niezależność. Pracuję jako terapeuta hipoterapii, prowadząc zajęcia z udziałem koni dla dzieci niepełnosprawnych ze szkół Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie w Laskach. Prywatnie mam dwie pełnoletnie córki, niepełnosprawnego brata Michała, którym się opiekuję oraz wspaniałego, wspierającego mnie – męża Mariusza.
Warto jednak przypomnieć mieszkańcom fakt, od czego zaczęło się moje zainteresowanie samorządem. Wszytko zaczęło się od tego, że działając w Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej w Borzęcinie Dużym wraz z nauczycielami i innymi rodzicami z gminy, w 2016 r. sprzeciwiłam się przekazaniu nowego budynku szkoły w Zielonkach Parceli w ręce prywatne (koszt budowy przekroczył 56 milionów zł). Dzięki poruszeniu opinii publicznej i zorganizowaniu oporu społecznego powstrzymaliśmy ówczesnego Wójta Pana Krzysztofa Turka i jego zastępcę Pana Marcina Zająca przed wydzierżawieniem nowiutkiego budynku szkoły Fundacji Pozytywne Inicjatywy z Gdańska. O tym, że szkoła w Zielonkach Parceli jest prowadzona przez Gminę i obecnie może być dalej rozbudowywana prawdopodobnie przesądziło napisanie „Protestu”, pod którym podpisało się ok. 1,5 tysiąca mieszkańców. Walka o szkołę w Zielonkach pokazała mi, jak działa samorząd w praktyce. Jak władze mogą zrobić wiele dobrego, ale też jak mogą z łatwością zaszkodzić lokalnej społeczności.
Tamte wydarzenia zaowocowały moją decyzją o kandydowaniu do Rady Powiatu w poprzednich wyborach, a teraz z doświadczeniem zdobytym w mijającej kadencji, ubiegam się o reelekcję. Jest wiele spraw w Powiecie, których trzeba pilnować w dobrze pojętym społecznym interesie, dlatego liczę na Państwa głosy w zbliżających się wyborach.
Marzena Pawłowicz